מאמרים

 • ריבוי ה"אני" / מאת: אלון ולדז'י

 • במשך חיינו מתפחתים בתוכנו "אני" מרובים ואת תפקידיהם אנו מבצעים ומחליפים בינהם ללא הרף. לרוב איננו מבחינים בכך, וכן גם אלו שסובבים אותנו.

  גופנו הוא מכונה ובכדי להפעיל את המכונה על מנת שתתפקד בצורה הטובה ביותר יש לבצע תפקידים שונים. תתייחסו אל המכונה כאל בית גדול אשר בו משרתים רבים, עובדי תחזוקה, טבחים וכו'. כדי שהבית יתפקד בצורה הטובה ביותר על כולם לבצע את העבודה שבו הם מתמחים: הטבחים יבשלו, עובדי התחזוקה יטפלו בבית, המשרתים יגישו את האוכל ויקבלו את פני האורחים וכד'.

  כך גם אנחנו, מחליפים תפקידים כל הזמן על מנת לבצע את עבודתנו בחיים על הצד הטוב ביותר: בעבודה אנחנו יכולים להיות הבוסים, בבית אנו מטפלים בילדים, עם החבר'ה בערב אנחנו משתעשעים ומתלוצצים וכו'.

  שימו לב שבכל סיטואציה אנו מתנהגים באופן שונה, לעיתים מתאימים את עצמנו אל המצב הקיים וכאן נכנסת למשוואה הנושא של "מודעות עצמית".

  כל שאנו מתבוננים בעצמנו יותר, ככל שאנו קשובים יותר לתפקידנו בסביבה אנו הרבה יותר מודעים לעצמנו.

  אם תשאלו כל אחד "מיהו אתה"? כנראה שבאותו רגע הוא באמת יהיה מודע לעצמו, אבל במשך היום המודעות הזאת שואפת לאפס ואנחנו בעצם מתפקדים על טייס אוטומטי, מחליפים בין התפקידים ואיננו זוכרים אפילו את מהלך האירועים של אותו היום ביום המחרת.

  תחזרו לבית הגדול, כדי שהבית הגדול יתפקד היטב על מישהו לנהל את כל פעילות העובדים. אם אותו מנהל לא יהיה קיים, יחול כאוס בבית. כל אחד יעשה את שבא לו: הטבח ינקה, עובדי התחזוקה יקבלו את האורחים, המשרתים יבשלו וכו'.

  אותו הדבר אצלנו, עלינו לשאוף ל"אני" אחד אשר מנווט אל כל "האני" האחרים שלנו. ברגע שנוכל להגיע לדרגה כזאת של מודעות עצמית, נוכל לשלוט בחיינו בצורה טובה יותר ללא אנדרלמוסיה.

  רוב התפקוד הלקוי בחיינו, המריבות בבית, חוסר הקידום בעבודה, כעס וטינה כלפיי חברינו וכו' נובעים מחוסר היכולת שלנו לשלוט בחיינו. חוסר המודעות העצמית שלנו. עצם העבודה שאנו מזדהים עם התפקידים אותם אנו מגלמים במהלך חיינו.

  התבוננות עצמית אל תוך תוכנו, קשב לעצמנו ולסביבה שלנו בכל רגע נתון, ניווט התפקידים שלנו ושאיפה ל"אני" אחד לאט לאט יובילו אותנו לשליטה גבוהה יותר במהלך האירועים בחיינו.

© כל הזכויות שמורות לשאדו | בניית אתר רונין